Beton Yollar

Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) birçok yol inşası için ekonomik ve hızlı bir çözümdür. Geleneksel olarak, ağırlıklı olarak iri agrega içermesi nedeniyle, düşük hızların ve ağır trafiğin olduğu yollarda kullanılmış olmakla beraber son yıllarda ticari alanlarda ve yerel caddelerde ve karayollarında kullanımı da artmıştır.

Sıkıştırılmış beton (SSB), ağır titreşimli çelik tambur ve lastik tekerlekli silindirlerle beton yolun son şeklini alma işlemidir.

SSB, geleneksel betonlarla benzer mukavemet özellikleri ve malzeme içeriklerine sahiptir. İyi derecelendirilmiş agrega gradasyonu, çimento bağlayıcı, su ve farklı katkı malzemesi içerir. SSB karışımları ve geleneksel beton karışım arasındaki en büyük fark, SSB’de sıkılaşmaya ve çökmeye olanak sağlayan ince agregaların daha yüksek oranda olmasıdır. Taze SSB, tipik çökme (slump) değeri sıfır olan betondan daha serttir. SSB, titreşimli silindirler altında stabil kalacak kadar sert, ama ayrışma olmadan yeterli karışımı ve çimento hamur dağıtımına izin verecek kadar yaştır (ıslak). SSB genellikle asfalt tipi serici ile serilir ve silindir makineleriyle birkaç kez sıkıştırılır. Nihai sıkıştırma ilk bir saatte sağlanır. Geleneksel beton yolların aksine SSB donatı olmadan yapılır. Derz kesimi şart olmayıp, ihtiyaç duyulması durumunda derz aralıkları geleneksel beton yollara göre daha geniş tutulur.

SSB yolları mukavemeti yüksek, yoğun ve dayanıklıdır. Liman ve askeri tesisler, karayolu kaldırımları, sokaklar ve otoyol yapımında hızlı ve ekonomiktir. SSB, otopark ve depolama alanları için de mükemmel bir alternatiftir.

KAYNAK : “Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yol Kaplamaları için Rehber”, Harrington, D., Abdo, F., Adaska, W., Hazaree, C., 2010, Portland Cement Association.

Berra Beton Çorum ilinde Hazır Beton, hazır Şap, Hafif Beton Vibra beton üretiminde inşaat ve şantiyelere hizmet vermektedir..

Addres

Buharaevler, Kamışlı Evler Cd., 19000 Çorum Merkez/Çorum.

(0364) 777 00 19

 bilgi@berrabeton.com

((0364) 777 00 19

 Pazt-Cmrts - Sat: 9:00 - 18:00

Bağlantılar

Berra Beton Çorumda Çimento Beton Hizmetleri